Zalety rehabilitacji w wodzie

Zabawy w wodzie fantastycznie wpływają na psychiczny i fizyczny rozwój małego dziecka. Z jednej strony znacząco poprawiają koordynację ruchów i siłę pracy mięśni oraz regulują oddech.  Z drugiej, maluchy na basenie muszą radzić sobie w nowej i nietypowej sytuacji, uczą się obserwując inne pływające dzieci. Nowe środowisko jakim jest woda i związane z nim brak punktów podporu sprawia, że dziecko otrzymuje całą gamę nowych bodźców zewnętrznych wpływających na rozwój sensomotoryczny ( wyzwala reakcje nastawcze – czyli prawidłowe ustawienie głowy i kończyn względem tułowia, rozwija reakcje równoważne – rozwija pozycje pomagające utrzymać równowagę ciała, co w utrudnionych warunkach jakie stwarza woda powoduje szybszy i lepszy jakościowo rozwój tej funkcji). Dzięki zastosowaniu całej gamy kolorowych przyborów stymulujemy rozwój percepcji wzrokowej, słuchu, oraz manipulacji przedmiotami. Mówiąc prościej dziecko rozwija się szybciej, lepiej radzi sobie w sytuacjach problemowych, szybciej się uczy i adaptuje do nowych warunków zewnętrznych.

Zajęcia na basenie sprawią, że maluszek w pierwszym okresie życia będzie się przede wszystkim dobrze się bawił zyskując przy tym całą gamę nowych umiejętności. W późniejszym okresie nie tylko bez trudu nauczy się pływać, ale także będzie się cieszył lepszym zdrowiem. Dzieci, które regularnie w nich uczestniczą, o wiele rzadziej łapią infekcje (bo są zahartowane), mają lepszą kondycję (bo pływanie wymaga sporego wysiłku), szybciej rozwijają zdolności koordynacji ruchowej, dzięki różnorodności zadań i bodźców wzrasta wariantowość wykonywania prostych czynności ruchowych.  Wzmożona aktywności ruchowa stymuluje rozwój fizyczny dziecka, zwłaszcza aparat ruchu (układ kostny, mięśniowy) rozwija się bardziej intensywnie a brak grawitacji przyczynia się do minimalnego obciążenia stawów co w połączeniu ze  wzmocnieniem mięśni stanowi doskonałą profilaktykę wad postawy. (Pływanie wzmacnia również mięśnie kręgosłupa, a więc ułatwia maluchowi utrzymanie prawidłowej postawy ciała.) Zaobserwowano również dobroczynny wpływ wody na dzieci borykające się z konkretnymi schorzeniami (ćwiczenia na basenie bywają polecane przez lekarzy np. niemowlętom z problemami związanymi z nieprawidłowym napięciem mięśniowym.

Pozorne uczucie utraty masy ciała, jakie daje woda wpływa na rozluźnienie mięśnie i zmniejszenie tarcia w stawach, dzięki czemu ruchy dzieci stają się bardziej płynne i mniej bolesne, wymagają również użycia mniejszej ilości siły. Dla dzieci szczególnie dotkliwie poszkodowanych psychoruchowo udział w zajęciach w środowisku wodnym to nie tylko trening układu krążeniowo-oddechowego i możliwość opanowania umiejętności pływania, ale przede wszystkim jedyna w swoim rodzaju sposobność samodzielnego wykonania swobodnego ruchu, dająca wiarę we własne siły i motywację do dalszej mozolnej pracy w dążeniu do sprawności i samodzielności. Dla dzieci niechodzących woda stwarza warunki do prowadzenia nauki chodzenia i stymulacji osiowego obciążenia kończyn.

Grupowa forma zajęć w wodzie jest ciekawą i korzystną alternatywą dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo. Do tej pory naiwnie twierdzono, że klasy integracyjne pozwolą takim dzieciom spełniać się w życiu społecznym a dzieci w normie uczy się tolerancji. W rzeczywistości jednak dzieci niepełnosprawne umysłowo są traktowane jako gorsze, często wyśmiewane i spychane na margines. Dodatkowo należy zauważyć że dziecko specjalnej troski nigdy nie spełni wymagań szkoły powszechnej, co więcej nigdy nie osiągnie nawet 50% tego co dziecko w normie umysłowej. Przyczynia się to do frustracji i wzrostu niezadowolenia z samego siebie.

Integrując dzieci poprzez wspólną zabawę już od kołyski uzyskujemy dużo wyższy stopień akceptacji i wzajemnej asymilacji aniżeli w przypadku gdy dzieci są izolowane. Dla dzieciaczków będzie to po prostu inny dzieciaczek do zabawy. Dorastając i uczestnicząc w takich grupach dziecko niepełnosprawne rozwija się szybciej i lepiej ponieważ próbuje naśladować dziecko zdrowe, jednocześnie docierające zewsząd bodźce stymulują układ nerwowy maluszka.

Dzieci zdrowe uczą się tolerancji i akceptacji dla inności co jest pożądaną cechą w zdrowym społeczeństwie. Ogromną korzyścią jest poczucie bezpieczeństwa, wsparcia i akceptacji jaką odczuwają dzieci niepełnosprawne otrzymując pomoc w różnych zabawach i zadaniach ruchowych, a z drugiej strony poczucie satysfakcji i bycia potrzebnym ze strony dzieci w normie intelektualnej.

Zabawy i zadania wykonywane podczas zajęć opierają się o naturalne ruchy małego dziecka i polegają w głównej mierze na aktywacji jego naturalnych zdolności i umiejętności.

Masz pytania? Jesteś zainteresowany? Zadzwoń lub napisz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *